Skip To Content
UCDSB Athletes Bring Home Hardware at 2022 EOSSAA Track and Field Championships
UCDSB Athletes Bring Home Hardware at 2022 EOSSAA Track and Field Championships
Posted on 05/24/2022
UCDSB students compete at the 2022 EOSSAA Track and Field Championships

May 24, 2022 Upper Canada District School Board (UCDSB) athletes earned dozens of gold, silver, and bronze medals at the 2022 EOSSAA Track and Field Championships, held May 19 and 20 at Thousand Islands Secondary School (TISS).

Over 70 schools from across Eastern Ontario competed during the two-day event.  

TISS came out on top with the best combined team score of 484.67. Individual gold medal performances from all UCDSB athletes at the championships included the following:     

Novice Classes

Amy Collins, North Grenville District High School: Girls 3000 Meter Run 

Sarina Dhanoa, Thousand Islands Secondary School: Girls 80 Meter Hurdles 

Madilyn Lewis, Carleton Place High School: Girls Shot Put, Girls Discus Throw 

Jake Watkins, North Grenville District High School: Boys 400 Meter Dash 

Jory Leakey, Thousand Islands Secondary School: Boys 100 Meter Hurdles, Boys 300 Meter Hurdles 

Owen Tyo, Char-Lan District High School: Boys Pole Vault 

Josh Wallace, Thousand Islands Secondary School: Boys Long Jump, Boys Triple Jump 

Jack Mines, Char-Lan District High School: Boys Discus Throw   

Junior Classes  

Findlay Weir, Carleton Place High School: Girls 100 Meter Dash 

Aryka Bennett, Thousand Islands Secondary School: Girls 3000 Meter Run 

Lia Leblanc, Thousand Islands Secondary School: Girls 300 Meter Hurdles, Girls High Jump 

Isabel Mooney, Thousand Islands Secondary School: Girls Pole Vault 

Bryn Goebel, Perth District High School: Girls Shot Put 

Caden Turcotte, Smiths Falls District High School: Boys 800 Meter Run 

Kaeden Leakey, Thousand Islands Secondary School: Boys 100 Meter Hurdles 

David Mooney, Thousand Islands Secondary School: Boys Pole Vault 

Wyatt Last, Thousand Islands Secondary School: Boys Triple Jump 

Memphis Scharfe, Athens District High School: Boys Shot Put   

Senior Classes

Morgan Reevie, Thousand Islands Secondary School: Girls 100 Meter Dash, Girls 200 Meter Dash 

Maddie Seaby, Carleton Place High School: Girls 3000 Meter Run 

Jessica Guthrie, Almonte District High School: Girls 400 Meter Hurdles 

Lyndsay Fleming, North Grenville District High School: Girls Long Jump, Girls Triple Jump 

Kaylee Clark, Gananoque Secondary School: Girls Javelin Throw 

Owen Tyo, Thousand Islands Secondary School: Boys 100 Meter Dash 

Nathaniel Lowry, Almonte District High School: Boys 200 Meter Dash 

Shan Dhanoa, Thousand Islands Secondary School: Boys 800 Meter Run, Boys 1500 Meter Run 

Kyle Dolliver, Carleton Place High School: Boys 110 Meter Hurdles 

Devon Rayner, Gananoque Secondary School: Boys Long Jump 

Gavin Redwood-Wheeler, Carleton Place High School: Boys Discus Throw

For a full list of results, visit www.ottawalions.com. The top five qualifiers from each event will advance to the East Regionals taking place on May 26 and 27 in Ottawa.  

 

For more information, please contact: 

April Scott-Clarke   Manager of Communications   Upper Canada District School Board   [email protected] 

    Website by SchoolMessenger Presence. © 2022 Intrado Corporation. All rights reserved.